W jaki sposób zorganizować środek transportu na wycieczkę zagraniczną?

Wodne królestwo Szczecin
W jaki sposób zorganizować środek transportu na wycieczkę zagraniczną?
31

Views

Wyjazd zagraniczny to najczęściej znaczące wydarzenie w życiu przeciętnego obywatela. Przed wycieczką jesteśmy częstokroć podekscytowani faktem zetknięcia się z obcą kulturą, innymi zwyczajami bądź tradycjami. W ferworze gorących przygotowań i układania zarysu wyjazdu często zapominamy jednakże o tym, w jaki sposób przygotować się do zagranicznej podróży od strony środka transportu oraz logistyki.

Wycieczki zagraniczne
Znaczna część osób wybiera zazwyczaj wycieczki zagraniczne urządzane przez zawodowe biura podróży. Są jednak i tacy, którzy decydują się jechać na własną rękę. Wyruszają stopem, pociągiem bądź swoim samochodem, nie mając do tego żadnego planu.

Autostop

Należy pamiętać, że nie w każdym państwie traktują autostopowiczów, tak samo jak w Polsce. Na przykład w Rumunii kierowcy prawie zawsze chcą zapłaty za podwózkę. W pozostałych krajach „zwyczaj” jeżdżenia autostopem jest z kolei całkowicie nieznana. Przed naszym zagranicznym wyjazdem zobaczmy zatem nieco postów na stronach www, ażeby nie przytrafiła się nam żadna trudna sytuacja.

Pociąg
To stosunkowo bezpieczny rodzaj transportu. Katastrofalny stan naszej kolei sprawia, że istnieje mało krajów, które są w stanie nas w jakikolwiek sposób zdziwić w kwestii przemieszczania się koleją. Pamiętajmy jednakże, iż poza Polską często obowiązują różne przepisy oraz ceny przy zdobywaniu biletów. Inne są też standardy indywidualnych klas i lokalne zwyczaje (dla przykładu istnieją miasta, gdzie na stacjach kolejowych trwa stały handel, który przenosi się periodycznie do środka wagonu).
Samochód
Samochód daje wolność komunikacji, jest stosunkowo niezawodny i zapewnia wrażenie niezależności od innych środków podróżowania. Przed wyprawą swoim autem musimy jednak pamiętać o:
– przepisach drogowych, które za granicą mają prawo być kompletnie inne niż u nas (ruch lewostronny, inne nakazy szybkości itp.)
– uprawnieniach – szczególnie podczas wycieczek egzotycznych może okazać się, iż nasze prawo jazdy nie obowiązuje na terenie odwiedzanego kraju
– opłatach – w kraju, do którego zmierzamy mogą obowiązywać różnorodne opłaty. Tyczy się to nie tylko przejazdów nowymi autostradami, lecz także podczas podróżowania normalnymi drogami.
Przed zagranicznym wyjazdem rozplanujmy przeto całość rzetelnie i z wszelakimi szczegółami. Warto poświęcić na to kilka godzin, choćby po to, ażeby nie przydarzyła się nam w obcym kraju żadna kłopotliwa niespodzianka.

Inne wpisy o podróżach, rekreacji oraz turystyce:

Review Overview
User Rating:
0/5
(38 votes)
Written by admin