Bezpieczeństwo w górach – o czym trzeba pamiętać?

Wodolot Szczecin Świnoujście 2015
Bezpieczeństwo w górach – o czym trzeba pamiętać?
36

Views

Wyjazd w góry wymaga podjęcia szczególnych środków ostrożności. Największym problemem jest tam bowiem zmienna pogoda – w ciągu kilku chwil może zacząć się ulewa, burza czy śnieżyca. Może również okazać się, że kończymy nasz podróż po zmroku. A wtedy przebywanie na szlaku również staje się niebezpieczne. Dlatego należy być przygotowanym na różne okoliczności. Co takiego będzie to przygotowania obejmowało?

Odpowiedni ubiór

Kluczową sprawą jest odpowiedni ubiór. Należy w tej kwestii pamiętać o dwóch sprawach:

po pierwsze – potrzebne są wygodne buty, które będą chroniły nogę przed ewentualnymi kontuzjami. Dlatego na górskie wyprawy należy wybierać buty za kostkę, w których noga będzie najbardziej stabilna. Ważne jest, by były solidne i odpowiednio zabezpieczone – dzięki temu nie będą szybko przemakały;
po drugie – trzeba ubrać się na cebulkę. Im więcej mamy warstw, tym łatwiej jest dostosować się do aktualnych warunków. A w górach momentami bywa bardzo gorąco, momentami wyjątkowo zimno lub wietrznie.

Odpowiedni ubiór będzie także obejmowała pewne dodatkowe elementy:

1)warto mieć przy sobie dodatkowy polar lub sweter, a to w razie nagłego ochłodzenia(na szczytach lub po zmroku;

2)należy wziąć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową;

3)trzeba pamiętać o czapce, szaliku i rękawiczkach.

Co zabrać ze sobą?

Wyprawa w góry wymaga także odpowiedniego wyposażenia. Nigdy bowiem nie wiemy, co nas zaskoczy i jak dana wycieczka się skończy. Co zatem należy koniecznie mieć przy sobie?

latarka – należy pamiętać o latarce i zapasowych bateriach. Dzięki temu bezpiecznie wrócimy na kwaterę, jeżeli nasza wycieczka się przedłuży i trzeba będzie wracać po zmroku;
mapa i kompas – w górach szlaki są dobrze oznaczone, jednak czasami można się zgubić. Dlatego dobrze jest mieć przy sobie kompas i mapę, co pomoże wytyczyć trasę i bezpiecznie wędrować, a także schodzić ze szlaku;

naładowany telefon komórkowy – telefon mamy przy sobie zawsze, jednak trzeba pamiętać o tym, by był naładowany. Szczególnie, że bateria może się szybko wyczerpać w związku z robieniem zdjęć. A telefon może okazać się niezbędny w razie jakiegoś wypadku.

Prowiant

W góry należy też zabrać ze sobą zapas jedzenia. Nie liczmy wyłącznie na schroniska, gdyż nie ma ich zbyt wielu. A w czasie wędrówki zazwyczaj odczuwa się większy apetyt. Aby nie opaść z sił należy przygotować kanapki, ale zabrać też coś słodkiego, np. czekoladę lub batony. Niezbędny będzie także zapas wody oraz termos z gorącą herbatą.

Inne wpisy o podróżach, rekreacji oraz turystyce:

Review Overview
User Rating:
0/5
(49 votes)
Written by admin