Wodolot Jadwiga

Podróże, Rekreacja, Turystyka, Urlop, Wakacje, Wczasy
Wodolot Jadwiga
156

Views

Czy to ryba, czy to samolot…? Nie, to wodolot

Samo słowo „wodolot” brzmi jak obietnica przygody i cud-paradoks techniki. No bo jak coś może równocześnie pływać – jak sugeruje nam „wodo” – i latać?

Bardzo prosto. Wodolot to konstrukcja generalnie pływająca, ale zainstalowane (zwykle pod kadłubem) płaty nośne pozwalają jej unosić kadłub ponad powierzchnię wody, co z kolei pozwala jednostce na rozwinięcie wysokich, przekraczających 50 węzłów, prędkości. A do tego stanowi atrakcję dla pasażerów, mających wrażenie, że unoszą się – lecą – nad wodą. Wodoloty znajdują jednak zastosowanie nie tylko w żegludze cywilnej – głównie turystyce – ale też marynarce, czyli działaniach wojennych.

Za wynalazcę wodolotu uważa się Włocha, Enrico Forlaniniego, który skonstruował pierwszy model pod koniec XIX wieku. Pewien paryżanin, Emmanuel Denis Farcot, pierwszy opisał podobną konstrukcję w swoim wniosku patentowym, jednak, jak się wydaje, nigdy nie wyszła ona poza jego warsztat.

W Polsce w sezonie letnim wodolotem można podróżować m.in. na trasie Szczecin-Świnoujście – podróże były ostatnio zawieszone, ale podobno mają powrócić w tym roku.

Inne wpisy o podróżach, rekreacji oraz turystyce:

Review Overview
User Rating:
0/5
(75 votes)
Written by admin