Weekendowe wypady zagraniczne – czy warto korzystać z tanich linii lotniczych?

Wczasy
Weekendowe wypady zagraniczne – czy warto korzystać z tanich linii lotniczych?
32

Views

sam.Korzystanie z tanich linii lotniczych ma sens, jeżeli poznamy najważniejsze procedury i haki stosowane przez przewoźników. Aby lot rzeczywiście kosztował kilkadziesiąt złotych, musimy pamiętać o kilku sprawach i wykazać się dużą ostrożnością.
Czy tanie linie rzeczywiście są tanie?

Tani przewoźnicy kierują się zasadą oszczędności i próbują ciąć koszta na tym, co się da. Na pokładach samolotów tanich linii jest więcej miejsc, przez co na pokład wchodzi więcej pasażerów. Niestety, podróżują oni ściśnięci i w gorszym standardzie; nie są także częstowani posiłkami.

Przekąski i napoje można zakupić u obsługi samolotu. Tani przewoźnicy oferują na swoich rejsach niemal wyłącznie klasę ekonomiczną. Samoloty tanich linii latają na mniejsze lotniska niż samoloty regularnych linii, dzięki czemu przewoźnicy mogą oszczędzić duże pieniądze na opłatach lotniskowych.

Samoloty nie stoją przy tym zbyt długo na płycie lotniska i praktycznie zaraz po wylądowaniu szykują się do startu w następną trasę. Taka procedura pozwala oszczędniej gospodarować paliwem oraz kosztami obsługi. Co więcej tanie linie dysponują zazwyczaj jednym typem maszyn, co daje duże oszczędności na kosztach serwisowania i obsługi.

Jeżeli zaś chodzi o sposób zakupu biletu, także jest nakierowany na zmniejszenie kosztów – w tym przypadku kosztów pośrednictwa w sprzedaży biletów i utrzymywania biur.

Przewoźnicy typu Wizzair, Ryanair czy easyJet sprzedają bowiem bilety wyłącznie przez Internet. Dużą niedogodności jest to, że w przypadku Ryanaiara konieczne jest podanie numeru karty kredytowej w czasie dokonywania rezerwacji.
Jak kupić tani bilet lotniczy?

Pasażerowie przyzwyczajeni do udogodnień oferowanych przez regularnych przewoźników muszą mieć się na baczności. Tanie linie lotnicze pobierają bowiem opłaty za wszystko – począwszy od bagażu głównego, przez pierwszeństwo wejścia na pokład, aż do odprawy na lotnisku.

Pasażer musi płacić nawet za dodatkową przestrzeń na nogi; za bilet opłacany kartą kredytową pobierana jest dodatkowa prowizja.

Kupując bilet na tanie loty, nie możemy zapominać, że cena rośnie wraz ze zbliżaniem się daty wylotu, dlatego aby zapłacić jak najmniejszą sumę, powinniśmy rezerwować terminy z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Cena biletu jest w dużej mierze uzależniona od popularności danego kierunku oraz terminu wylotu – tuż przed wylotem ceny bywają wyższe niż w regularnych przelotach rejsowych.

Niestety, wcześniejsza rezerwacja terminu ma również swoje wady – w żadnej linii nie istnieje bowiem możliwość bezkosztowej anulacji biletu.
Czy warto korzystać z usług tanich przewodników?

Osoby, które pierwszy raz wylatują w podróż zagraniczną, często są nieświadome, że lotniska, na których lądują samoloty są znacznie oddalone od głównych miast.

Przykładowo port lotniczy Oslo-Torp nie leży ani na obrzeżach miasta, ani nawet kilkanaście kilometrów za nim. Odległość do centrum stolicy Norwegii wynosi, bagatela, 120 km! Bardzo często zdarza się, że koszta transportu do wybranej lokalizacji są znacznie większe niż cena biletu lotniczego.

Wliczamy w to czas dojazdu, stracone nerwy i konieczność organizowania dodatkowego środka transportu… Oczywiście sprawa ma się inaczej, jeżeli jesteśmy świadomi, że wylądujemy z dala od punktu docelowego i wcześniej zatroszczymy się o transport. Pamiętajmy, że ceny biletów tanich linii są nierzadko kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciokrotnie wyższe niż ceny biletów regularnych linii.

Inne wpisy o podróżach, rekreacji oraz turystyce:

Review Overview
User Rating:
0/5
(36 votes)
Written by admin