Praca od zaraz

Blog
3

Views

Wielu twierdzi, że pracy nie da się znaleźć od tak, w kilka dni. Na dobrą pracę trzeba swoje wyczekać i trzeba się za nią nachodzić. Czy aby na pewno?

Oczywiście faktem jest, że na nikogo praca nie czeka. Trzeba jej poszukać i skrupulatnie przejrzeć wszystkie oferty by rzeczywiście znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Można jednak zaoszczędzić nieco czasu jeśli przyjmie się odpowiednią strategię działania.

W ostatnich latach poważnym problemem stały się ogromne grupy młodych ludzi napływające szturmem do dużych miast. Szczególne oblężenie przeżywa Warszawa, Poznań, czy Wrocław. Młodzi ludzie twierdzą, że w dużych aglomeracjach o pracę jest łatwiej. Nie ważne jakie mamy doświadczenie oraz wykształcenie i kwalifikacje.

Jak to rzeczywiście wygląda?

Warszawa, czy Wrocław to przede wszystkim duża konkurencja. Nie ma się co temu dziwić. Są to miasta w których usytuowane są jedne z większych uczelni wyższych, kształcących rocznie kilkaset młodych absolwentów, teoretycznie gotowych do pracy.

Co za tym idzie? Szukając pracy w danym zawodzie musimy się liczyć z tym, że na rozmowie kwalifikacyjnej spotkamy kilkadziesiąt osób z podobnymi kwalifikacjami do naszych, a nawet i znacznie wyższymi.

Oczywiście prawdą jest, że dużo łatwiej jest znaleźć nam pracę bez wysokich kwalifikacji. Najwięcej ofert dotyczy stricte pracy fizycznej zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Zatem jeśli zależy nam na zdobyciu pracy, a nie na rodzaju pracy to nic trudnego – do Warszawy rusz!

Ile czasu zajmuje nam znalezienie pracy?

Jak już wspomniano, jednym zajmuje kilka dni drugim miesiące. No cóż jeśli ktoś ma zbyt wysokie ambicje, a niskie kwalifikacje nie znajdzie pracy zbyt szybko. Problem tkwi szczególnie w tym, że młodzi ludzie często bezpośrednio po studiach twierdzą, że dobra praca im się po prostu należy. Pracowali przecież na swoje umiejętności pięć lat i powinni być gotowi do podjęcia pracy marzeń. Jednak już na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej nasze oczekiwania zostają rozwiane. Okazuje się, że osoba rekrutująca nas do pracy oczekuje czegoś więcej – doświadczenia, informacji o tym czego nauczyliśmy się w poprzedniej pracy. Odpadamy zatem już w przedbiegach.

Warto zatem o pracy myśleć już podczas studiów, a nie dopiero po ich ukończeniu. Specjalnie w tym celu uczelnie otwierają dla młodych ludzi biura karier, gdzie możemy odnaleźć nie tylko porady o tym jak szukać pracy, ale także gotowe oferty praktyk, staży, szkoleń.

Inne wpisy o podróżach, rekreacji oraz turystyce:

Review Overview
User Rating:
0/5
(4 votes)
Written by admin